چگونه یک اسپمر نباشیم!

چگونه یک اسپمر نباشیم!

در این مقاله سعی در توضیح و تشریح روش های پیشگیرانه ای داریم که هنگام ارسال ایمیل گروهی و ارسال ایمیل تبلیغاتی ناخواسته تبدیل به اسپمر نشوید!
توجه داشته باشید ارسال ایمیل انبوه تبلیغاتی به تنهایی باعث اسپم شدن آدرس, ایمیل و IP شما نمی شود.

ایمیل یک ابزار مهم, در دسترس و کم هزینه و مطرح در دنیای امروزی برای تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات است و اسپم شدن یک ایمیل یا آدرس دردسر بزرگی است. و وقتی اسپم شدید در جنگ بین سرویس دهنده ها و کاربران کار بسیار سخت تر خواهد بود تا ایمیل شما دوباره به inbox برگردد.
این موارد صرف نظر از محدودیت های شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی, هاستینگ, سرور مجازی و سرور اختصاصی است که برخی محدودیت هایی برای ارسال ایمیل در نظر گرفته اند.
مثلاً در همین “پرشین هویز” برای سرویس های میزبانی هاستینگ و نمایندگی میزبانی هاستینگ محدودیت ارسال ایمیل در هر ساعت ۱۲۰ ایمیل در نظر گرفته شده و از این مقدار نباید تجاوز کند؛ ولی برای سرویس های سرور مجازی, سرور نیمه اختصاصی و سرور اختصاصی هیچ محدودیت ارسال ایمیلی وجود ندارد.

بطور کلی علاوه بر در نظر گرفتن محدودیت های سرویس دهنده؛ پیشنهاد می کنیم موارد زیر را رعایت کنید تا به عنوان اسپمر توسط سرویس دهنده های ایمیل شناخته نشوید:

  • حتی الامکان از سرور مجازی یا سرور اختصاصی استفاده کنید. مزیت این نوع سرویس ها علاوه بر عدم محدودیت در ارسال ایمیل انبوه, در اختیار داشتن IP اختصاصی, امکان دسترسی ریشه (root/admin) است؛ بنابراین می توان بر حسب نیاز برنامه ها و ابزارهای مختلفی را برای اینکار روی سرویس نصب و تنظیم کرد.
    نکته مهم: حتما IP سرویسی که تهیه می کنید را در سایت هایی مانند http://multirbl.valli.org/lookup چک کنید که از قبل اسپم و در لیست سیاه ثبت نشده باشد.
  • فقط از روش SMTP برای ارسال ایمیل استفاده کنید. ارسال ایمیل های انبوه با روش PHP Mail به هیچ وجه توصیه نمی شود.
  • قابلیت های Email Authentication که شامل DKIM و SPF را می شود برای دامنه ای که می خواهید با آدرس آن اقدام به ارسال ایمیل انبوه کنید فعال کنید.
    برای فعال سازی DKIM و SPF در تمام کنترل پنل های هاستینگ گزینه لازم پیش بینی شده است.
  • در صورتی که ایمیل های ارسالی بصورت انبوه و برای اهداف تبلیغاتی و تجاری ارسال می شود حتماً گزینه Unsubscribe یا لغو اشتراک را در انتهای متن ایمیل پیش بینی کنید.
  • به هیچ وجه در متن ایمیل ارسالی از کدهای جاوا و جلوه های ویژه استفاده نکنید؛ سعی کنید متن ایمیل ها ساده و قابل درک باشد.
برچسب‌ها, , , , ,