اهمیت تهیه Backup از اطلاعات

اهمیت تهیه Backup از اطلاعات

حقیقتا با ورود به دنیای عصر اطلاعات, نگهداری و حفاظت از داده های یک سازمان, شرکت و یا هر پایگاه از اهمیت خاصی برخوردار است, اطلاعاتی که شاید با اسیب آن یک شرکت یا سازمان و یا حتی یک کشور را نابود و یا مورد تحدید قرار دهد. بک آپ گیری یکی از راه های مطمئن جهت حفاظت از اطلاعات می باشد.

اصولا داده های روی سرور یا سیستم های اطلاعاتی ممکن است از طریق چهار روش مورد تحدید جدی قرار می گیرد که به همین جهت بک آپ گیری از داده ها را در اولویت قرار می دهد و حیاط فعالیت یک شرکت یا سازمان را تضمین می کند.

  1. هکرها و نفوذگران: طبیعتا هر سرویسی که در شبکه های مختلف در حال فعالیت باشد مورد تحدید و حملات هکران قرار دارد, حال اگر این شبکه اینترنت باشد این نوع تحدید بسیار بیشتر است, برخی از کارشناسان معتقد هستند با نصب ابزارهای امنیتی می توانند این مورد را حذف کنند, اما این تصور کاملا اشتباه است, ابزارهای امنیتی فقط امنیت سرور را افزایش می دهد و مبحث امنیت یک موضوع نسبی است و قابل تضمین نیست. بنابر خط مقدم برای حفاظت اطلاعات در برابر هکران بعد از افزایش موارد امنیتی سرور قطعا بک آپ است. هکرها می توانند با دسترسی های غیر مجاز اقدام به پاک کردن کلیه داده ها از جمله فایل ها و پایگاه داده ها کنند.
  2. اشتباه های سیستماتیک و خطاهای انسانی: با پیشرفت تکولوژی ارائه خدمات میزبانی وب توسط پرتال های کاملا اتوماتیک صورت می پذیرد که سرعت و دقت کار را در آن بالا می برد و ضریب اشتباهات را به کمترین مقدار می برد (در حد صفر) اما با همه این مزایا امکان اشتباه در این سیستم ها نیز وجود دارد و ممکن است منجر به پاک شدن برخی از داده ها به اشتباه شود, همچنین خطاهای انسانی که اگر واقع بینانه به موضوع نگاه کنیم هر انسانی ممکن است دچار خطا شود و به اشتباه بخشی یا کل داده ها را پاک کند, بنابر این برای حفاظت از اطلاعات در برابر این مورد نیز بک آپ گیری تنها راه حل خواهد بود تا در صورت بروز مشکل داده ها از این طریق قابل برگشت باشد.
  3. بروز رسانی ناموفق نرم افزاری: قطعا بروز نگهداشتن نرم افزارهای روی سرور و سیستم عامل بسیار حیاتی و مهم است و شکاف های امنیتی و اشتباهات نرم افزاری را از بین خواهد برد, ممکن است در هنگام بروز رسانی سیستم عامل یا نرم افزارها, بسته های بروز رسانی با شکست موجه شده و موجب تخریب بخشی یا کل داده های روی سرور شود و کل سرور را مختل کند. برای حفاظت از اطلاعات در این روش نیز باید قبل از بروز رسانی از کل داده ها بک آپ گرفته شود تا در صورت وجود مشکل قابل بازگشت باشد.
  4. بدافزارها و ویروس ها:  یکی از عوامل مهم در تخریب اطلاعات کاربران قطعا ویروس ها و عوامل بد افزار موجود در سطح اینترنت است که علاوه بر تحدید جدی برای کامپیوترهای کاربران, جدیدا این مورد در قالب های وب سایت ها, کد نویسی ها و در کل موارد وب نیز دیده شده است. برخی از ویروس ها می توانند اطلاعات کاربران را حذف و یا تغییر دهند به همین جهت برای حفاظت از اطلاعات در برابر این مورد میبایست از اطلاعات بک آپ گیری کرد.

دو نکته اساسی در بک آپ گیری:

  • همیشه یک نسخه از اطلاعات بک آپ گیری شده را خارج از سرور یا جای امن دیگر ذخیره کنید تا در صورت از دسترس خارج شدن سرور اصلی یا سیستم شما, داده های شما در مکان امنی در دسترس باشد.
  • همیشه از دادهای خود Full Backup یا بک آپ گیری کامل به عمل آورید و به حجم بک آپ دقت کنید که در سالم بودن آن تاثیر دارد.

شرکت ورلدباس, مطابق با تعهدات خود از کلیه دادهای مشترکین (تنها میزبانی وب) به صورت منظم هفتگی و ماهیانه بر روی سرور و ریموت سرور (خارج از سرور) اقدام به بک آپ گیری میکند اما سرورهای مجازی یا اختصاصی شرکت به هیچ عنوان بک اپ گیری نمیشود به این دلیل که حجم داده ها بسیار زیاد بوده و امکان بک آپ گیری از آن وجود ندارد اما شرکت بر روی یک سرور ویژه که مختص بک آپ گیری است, این خدمات را به کلیه مشترکین عرضه می کند که جهت خرید بر روی “میزبانی فضای پشتیبان” کلیک فرمایید.

برچسب‌ها, , , , , ,